11.04.13 Stof til DBK-nyt?

Indsend gerne stof til bladet!Arbejdet omkring ”DBK Nyt Nr. 1 2013” er i fuld gang. Jeg har i samråd med formanden besluttet, at udgivelsesdatoen er rykket til primo Maj, da vi derved har mulighed for både at få Generalforsamlingen samt vores klubudstilling i Årslev, med i bladet. Jeg er meget overvældet over al den positive feedback, jeg modtog for sidste blad, men når det er sagt, vil jeg gerne understrege, at jeg ikke kan gøre det uden jeres hjælp.

Jeg hverken kan eller har lyst til at skrive bladet alene og derfor lyder det også at ”DBK Nyt” er skrevet af medlemmer, til medlemmer.

Forgængeren til det forrige blad blev udgivet en del tilbage i tiden og derfor var der også rigtig mange ting, der skulle samles op, samt vi havde ”Årets hunde” at hædre, der sammen var med til at skabe et indholdsrigt blad.

Jeg håber, at I som medlemmer ville dele jeres oplevelser med Bullmastiffen ved at skrive kort om det til bladet. Alle "artikler" har relevans for bladet, for i bund og grund deler vi jo den samme passion for den samme race, så hvis det er spændende for dig, er det også spændende for os. Husk også at bidrage med et billede til konkurrencen "månedens billede"... det kan blive udvalgt som forsidebillede af næste DBK-nyt.

En af de artikler, jeg har modtaget til det kommende blad, er en artikel om det at overtage en "omplaceringshund". Spændende læsning der giver os indblik i medlemmernes hverdag med Bullmastiffen og det er sådan noget, jeg gerne så meget mere af. Jeg kan også oplyse, at der kommer en mindre artikel om "Soft agility", der fortæller lidt om én af de muligheder du har for aktivitet med din Bullmastiff.

Hvor kunne det bare være fedt, hvis vi ved at dele ud af vores erfaringer og oplevelser kunne inspirere hinanden, lokke hinanden til at prøve noget nyt, se andre syn på sagen eller blot dele vores glæder og små grin, som der naturligt opstår med en Bullmastiff i huset – og hvad er mere oplagt, end at bruge vores klubblad til dette?

DERFOR skal I endelig ikke tøve med at sende ind til mig. Det kan fx være:

  • Tips til træning eller aktivering, som I har god erfaring med – der er jo ingen grund til at opfinde den dybe tallerken to gange.
  • Du er opdrætter og har i den forbindelse et rigtig godt tiltag, som du ønsker at dele med andre – opdrættere såvel som ikke opdrættere.
  • Du har fanget et billede af en rigtig sjov situation med din Bullmastiff og gerne vil dele både grinet og historien med os andre.
  • Du har været til et spændende foredrag/kursus og vil gerne dele dine tanker omkring emnet.
  • Flotte udstillingsresultater og deraf en artikel om turen og oplevelsen. Det er svært for mig at holde øje med alle de udstillinger I er på og de resultater I opnår, så derfor vil jeg langt hellere at I kommer til mig, frem for at der er nogen jeg overser.
  • Er I en dag nogle stykker der samles til en hyggelig gåtur eller leg, så knips da lige et par billeder, skriv lidt tekst og del jeres hygge med os andre.

Lige her til slut, vil jeg lige sige, at en artikel, hverken behøver at være meget lang eller fagligt velfunderet... men sådanne artikler er naturligvis også meget velkomne. Personligt synes jeg egentlig bare, at det der giver bladet charme er, at man kan se at det er forskellige medlemmer, der har skrevet det.

Jeg håber min opfordring har sat jeres tanker i gang og skulle I have lyst til at bidrage med stof, er deadline for indsendelse af bidrag rykket til d. 25. april og kan sendes til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.. Kontakt mig endelig også hvis du har spørgsmål eller andet.